Praha 23. prosince 2024 (PROTEXT) – S blížícím se koncem roku Ústecký kraj přináší klíčové projekty, které přetvářejí krajinu i přístup obyvatel k životnímu prostředí. Transformace zasahuje veřejné prostory, odpadové hospodářství i ekologickou osvětu a ukazuje, že změna je nejen možná, ale i nezbytná pro udržitelnou budoucnost.
Ekologická centra jako pilíře osvěty
Mezi klíčové organizace v oblasti environmentální výchovy a osvěty (EVVO) patří Středisko ekologické výchovy Sever Litoměřice, o.p.s., které pořádá každoroční konference (pod záštitou krajského koordinátora EVVO), jako je například letošní 22. ročník Kapradí. Tyto akce přinášejí účastníkům praktické workshopy a semináře zaměřené na ochranu přírody a udržitelný rozvoj.
Centrum ekologické výchovy VIANA v Chomutově propojuje děti s přírodou prostřednictvím výukových programů, jako je péče o zvířata či interaktivní naučné stezky.
Tato centra tvoří základní pilíře ekologického vzdělávání, které inspiruje jednotlivce i komunity k aktivní ochraně přírody.
Školy jako centra environmentálního vzdělávání
Ústecký kraj je domovem škol, které se neváhají pustit do ambiciózních projektů. Například ZŠ Malé Žernoseky spojila síly s místními farmáři a vytvořila program „Cesta potravin“, který učí děti, odkud pochází jídlo, a podporuje nákup od lokálních producentů. Tento program zahrnuje výlety na farmy a praktické workshopy, kde si žáci vyzkoušeli pěstování bylinek a zeleniny přímo ve školní zahradě.
ZŠ Chbany získala certifikát Lesní třída a stala se patronem Boubínského pralesa, což je důkazem jejich aktivního přístupu k ochraně přírody.
ZŠ Litvínov – Hamr zorganizovala letní příměstský tábor zaměřený na ekologii, jehož součástí byly výlety spojené s environmentálním vzděláváním. ZŠ Bílina se zapojila do projektu „Dej zbytkům šanci“, který nejen edukuje o plýtvání potravinami, ale podporuje i charitativní aktivity.
ZŠ Jirkov pořádá pravidelné osvětové akce na téma odpovědného nakládání s energií a potravinami. Tyto projekty ukazují, že vzdělávání může být motorem pozitivní změny.
ZŠ Úštěk byla oceněna za svůj dlouhodobý program ekologické výuky zaměřené na ochranu vodních zdrojů, zatímco MŠ Tisá připravila vzdělávací aktivity, které propojují děti s místními přírodními biotopy. ZŠ Klášterec nad Ohří letos představila inovativní přístup k environmentálnímu vzdělávání prostřednictvím využití digitálních technologií, které umožňují sledovat ekologické procesy v reálném čase. ZŠ Roudnice nad Labem zaujala svým projektem „Energie pro budoucnost“, kde se žáci učí o obnovitelných zdrojích energie prostřednictvím experimentů a modelů.
ZŠ Most – Velebudice vytvořila originální „hmyzí hotel“ jako součást školní zahrady, který slouží nejen k podpoře biodiverzity, ale i jako vzdělávací pomůcka při hodinách přírodovědy. Tento projekt byl oceněn jako příklad dobré praxe v rámci krajských iniciativ.
Komunitní zapojení a regionální spolupráce
Kraj podporuje komunitní akce jako „Ukliďme Česko“, do kterých se zapojují školy, neziskové organizace i široká veřejnost. V loňském roce bylo při těchto akcích sesbíráno přes 50 tun odpadu. Kromě úklidu přírody se organizují také výměnné akce, jako jsou swapy pokojových rostlin a semínek, které posilují komunitní vazby a podporují udržitelné chování. V rámci krajských aktivit jsou pravidelně organizovány ekologické workshopy, které propojují vzdělávací instituce s veřejností a nabízejí příležitosti k zapojení do ochrany přírody.
Plánované projekty pro rok 2025
Rok 2025 přinese nové inspirativní projekty, jako je spuštění programu na podporu komunitních zahrad, které promění nevyužité plochy na ekologicky zaměřené veřejné prostory. Dále budou realizovány interaktivní workshopy a modernizace vzdělávacích materiálů propojujících technologie a přírodní vědy. Díky investicím z Národního plánu obnovy se očekává modernizace ekologické infrastruktury, včetně chytrých systémů pro nakládání s odpady a rozvoje zelených ploch v městských centrech. Například Louny plánují výsadbu nových stromů a revitalizaci veřejných prostranství, zatímco Most se zaměří na vzdělávací programy zaměřené na udržitelnost. ZŠ Litoměřice připravuje nový projekt „Ekologická laboratoř“, který zahrnuje vybavení pro výuku biologie a přírodních věd s důrazem na praktické zapojení žáků.
Závěr
Ústecký kraj ukazuje, že region s průmyslovou minulostí může být příkladem ekologické transformace. Díky aktivitám škol, ekologických center a komunit, jako je například obnova mokřadů vedená SEV Sever, či programům environmentální výchovy zaměřeným na udržitelný způsob života, se daří nejen zvyšovat povědomí o ochraně přírody, ale také zapojovat širokou veřejnost do konkrétních kroků vedoucích k lepší budoucnosti.
Přejeme vám Vše nejlepší, hodně zdraví, mnoho osobních i pracovních úspěchů v novém roce 2025
Nezapomeňte sledovat Facebookové a webové stránky jednotlivých center, které si pro vás přichystala spousta zajímavých akcí v roce 2025, ale i naše webové stránky www.ekoosveta.cz, kde pro vás pravidelně aktualizujeme kalendář akcí a informujeme vás o novinkách z EVVO v našem Kraji.
Autor: Ekoosvěta
Koordinátor EVVO pro Ústecký kraj
www.ekoosveta.cz
Zdroj: Protext – věda, vzdělávání a školství