S rychlým rozvojem mobility se stává povolání autoelektrikáře/autoelektrikářky se specializací na elektrické systémy silničních motorových vozidel (kód: 26-096-H) stále důležitějším. Tato profesní dráha nabízí široké možnosti a výzvy pro ty, kteří mají zájem o techniku. Pokud se chcete stát autoelektrikářem/autoelektrikářkou elektrických systémů silničních motorových vozidel, existují některé kroky, které vám mohou pomoci dosáhnout tohoto cíle. Jedním z nich je složení zkoušky z této profesní kvalifikace, o které bude pojednávat i tento článek.
Orientace v technické dokumentaci je základ
Zkouška z profesní kvalifikace nemusí být strašákem, pokud víte, jak se na ni připravit. Jde o kvalifikační úroveň hodnoty 3, což znamená, že zde je kladen důraz z velké části na praktické dovednosti, teorie je sice také součástí zkoušky, ale nejde o náročné vzdělávání. Jedním z nejdůležitějších bodů při zkoušce je ověřování orientace uchazeče v technické dokumentaci silničních motorových vozidel. Během zkoušky se hodnotí pomocí praktických ukázek, jak dokáže uchazeč vyhledat způsob opravy, parametry seřízení dílů nebo celků určených autorizovanou osobou v aktuální verzi dílenské příručky či jak dokáže vyhledávat v elektronickém nebo tištěném katalogu náhradních dílů.
Montáže a demontáže mechanických celků
Ústním ověřením i praktickou zkouškou se sleduje, zda se uchazeč vyzná v konstrukci základních mechanických celků silničních motorových vozidel a jakým způsobem zvládne provést demontáž a montáž krytů a součástí karoserie pro přístup ke komponentům elektrických systémů.
TIP: Chcete získat výuční list a živnost elektrikáře? Stačí úspěšně složit zkoušku z těchto 3 profesních kvalifikací:
Diagnostika správné funkce, ale i chybová hlášení
Uchazeč o zkoušku z profesní kvalifikace musí umět vyčíst informace z paměti závad všech elektrických systémů vozidla včetně sběrnicového systému, ověřit správnou funkci zdrojové soustavy měřením multimetrem a osciloskopem, provést kontrolu klidového odběru proudu, ověřit správnou funkci spouštěcí, světelné a signalizační soustavy, otestovat správnou funkci elektroniky i řízení motoru či zkontrolovat správnou funkci zádržných systémů airbagů a bezpečnostních pásů.
Stát se autoelektrikářem specializovaným na elektrické systémy silničních motorových vozidel vyžaduje kombinaci vzdělání, odborné přípravy, praktických zkušeností a neustálého sebevzdělávání. Na webu Národní soustavy kvalifikací najdete všechny potřebné doplňující informace, jak se autoelektrikářem/autoelektrikářkou můžete stát kdykoliv. Nezapomeňte ale sledovat aktuální trendy a neustále se zdokonalovat, abyste se stali konkurenceschopným odborníkem v této dynamické a perspektivní oblasti.
TIP: Chcete se přihlásit ke zkoušce z této profesní kvalifikace? Vyberte si autorizovanou osobu ZDE.
Profese, které mají budoucnost. Budete se jim věnovat i vy?
Vše o zkouškách, celoživotní vzdělávání, certifikát, další vzdělávání, dovednosti, kvalifikace, Národní soustava kvalifikací, osvědčení, profesní kvalifikace, technické profese, vzdělávání, zkouška
Zdroj: Vzdělávání a práce