Izrael pokračuje v úderech v Gaze, z jihu tam míří humanitární pomoc

Podle palestinských médií, na něž se odvolává agentura Reuters, v noci pokračovaly těžké letecké a dělostřelecké útoky Izraele v severní části Pásma Gazy. Střety jsou hlášeny i na jihu oblasti. Server The Times of Israel informoval o úderu izraelské armády na cíle v Sýrii. Do Gazy v neděli mířily kamiony humanitární pomoci, v příštích dnech jich má být více. Na izraelském ministerstvu dle tamního tisku vznikl dokument, který doporučuje Palestince z Pásma Gazy nuceně vysídlit do Egypta.

Izraelské letecké útoky na cíle v jižní Sýrii byly podle izraelské armády odpovědí na ostřelování jejích pozic na Golanských výšinách, které Izrael od roku 1967 okupuje. Ostřelování ze Sýrie v Izraeli žádné škody ani zranění nezpůsobilo.

Některé nálety na Gazu, v níž žije 2,3 milionu Palestinců, zasáhly i oblasti poblíž dvojice nemocnic ve městě Gaza, v jejichž areálech je podle palestinských činitelů dohromady kolem čtyřiašedesáti tisíc lidí. Izrael opakovaně upozorňoval, že teroristické hnutí Hamás využívá i nemocnice jako střediska svých operací.

Jeruzalém také požaduje evakuaci nemocnice al-Kuds v Gaze, podle zdejších lékařů by to ale vedlo k úmrtí mnoha pacientů. Server BBC News píše o bombardování v okolí této nemocnice. „Všichni, všichni, zejména děti, jsou vyděšení,“ napsal serveru jeden ze zdejších doktorů. „Bombardují (obytné) věže za nemocnicí,“ doplnil.

Izraelská armáda ani Hamás se zatím ke zprávám o aktuálních bojích nevyjádřily a Reuters je nebyl schopen za současné situace ověřit.

Dokument navrhuje nucené vysídlení Palestinců z Gazy

List The Times of Israel upozornil, že na izraelském ministerstvu pro zpravodajské služby vznikl dokument, jenž doporučuje nucené vysídlení Palestinců z Pásma Gazy do Egypta na Sinajský poloostrov. Dokument upozorňuje na pravděpodobné potíže mezinárodního schválení takového kroku, ale zároveň nucený transfer obyvatel ospravedlňuje jako řešení problému uprchlíků, kteří hledají úkryt před válkou.

Materiál předkládá i dvojici jiných možných řešení. Jedním z nich by bylo nechat po skončení války, jejímž cílem je zničit Hamás, v Gaze vládnout palestinskou samosprávu, která nyní kontroluje části Západního břehu. Druhým pak podpořit jiný místní režim. Obě tyto varianty pro úzké pobřežní pásmo pak dokument ale zavrhuje. Jedním z hlavních důvodů je to, že by tyto možnosti nesloužily jako dostatečné odstrašení před dalšími útoky na Izrael.

Izraelská vláda význam dokumentu podle The Times of Israel snižuje. Kancelář premiéra Benjamina Netanjahua deníku Ha’arec řekla, že materiál představuje „počáteční úvahy“ týkající se této otázky, kterými se teď úřady nezabývají, protože se soustředí na válku, a ne na to, co bude den po ní.

Palestinci se scénáře vysídlení hrozí, v neposlední řadě proto, že jim připomíná roky 1948 a 1967, kdy jich statisíce opustily palestinská území. V první arabsko-izraelské válce (1948-1949), kdy na Izrael zaútočila koalice arabských zemí, opustilo své domovy nebo z nich bylo vyhnáno 750 tisíc Palestinců. Dodnes to označují za nakbu, neboli národní katastrofu.

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se během nynějšího konfliktu nechal slyšet, že Palestinci neopustí svou vlast a nedovolí nikomu, aby je vyhnal. Jeho obavy zřejmě zvýšila i izraelská mnohokrát opakovaná výzva obyvatelům severní části Gazy, aby ji opustili a přesunuli se na jih tohoto pásma, tedy blíže k hranicím s Egyptem. Jeruzalém ji zdůvodnil tím, že chce zabránit úmrtí civilistů na bojišti.

Humanitární konvoje

Do Gazy se v neděli dostalo třiatřicet kamionů s jídlem, vodou a léky, což je zatím denní maximum od teroristických útoků Hamásu ze 7. října. V reakci na ně Izrael Pásmo Gazy odřízl od veškerých dodávek, a to včetně pohonných hmot, potravin i vody. Po apelech mezinárodních organizací i západních spojenců Izraele se zatím do Gazy přes hraniční přechod Rafáh s Egyptem podařilo dostat dohromady kolem 125 kamionů s pomocí.

I na tomto přechodu však Izrael podle AP povoluje, aby do Gazy proudila jen malá část připravené pomoci. Prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan i proto v neděli varoval, že bránit humanitární pomoci pro úzké pásmo na pobřeží Středozemního moře by mohlo být posuzováno jako válečný zločin.

Agentura Reuters s odvoláním na Jeruzalém napsala, že Izrael v příštích dnech povolí výrazně větší přísun pomoci do oblasti. Před 7. říjnem vozilo humanitární pomoc do Gazy, která už předtím čelila částečné blokádě, i pět stovek nákladních aut denně.

Nezisková organizace Save the Children prohlásila, že v Gaze za poslední tři týdny zemřelo nejméně 3195 dětí, což je více, než jich běžně umírá v ozbrojených konfliktech po celém světě za celý rok. Loni jich ve 24 různých zemích podle zprávy generálního tajemníka OSN zemřelo 2985, rok předtím 2515. V roce 2020 dětí zabitých v konfliktech na celém světě bylo 2674.

„Tři týdny násilí vytrhly děti z rodin a nepředstavitelnou rychlostí rozvrátily jejich životy. Čísla jsou otřesná a vzhledem k tomu, že násilí v Gaze nejen pokračuje, ale právě teď se stupňuje, zůstává mnoho dalších dětí ve vážném ohrožení,“ uvedl představitel organizace pro palestinská území Jason Lee. Je podle něj nutné zastavit boje.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *