Nová éra v solárních inspekcích díky FVE na MAX!

Praha 24. července 2024 (PROTEXT) – Maximální výkon a minimum starostí, to přináší služba FVE na MAX, kterou právě spustila společnost DroneTech. Jedná se o jedinečné a efektivní řešení v monitorování a optimalizaci fotovoltaických elektráren. Pro malé i velké průmyslové elektrárny to znamená úsporu času a nákladů. Inspekce, kterou provádí pomocí průmyslových dronů a vyhodnocuje umělou inteligencí, je nesrovnatelně rychlejší, efektivnější a hlavně přesnější. Tato služba nemá v Evropě konkurenci.

FVE na MAX je spojení expertního know-how, špičkových průmyslových dronů a moderního AI systému. Službu mohou využít, jak velké průmyslové elektrárny o velikosti několika tisíců panelů, tak domácnosti, které si nainstalovaly menší FVE na svůj rodinný dům. „Vytvořili jsme něco unikátního, protože jsme přesvědčeni, že technologie mění svět k lepšímu a jsou tady od toho, aby lidem usnadnily život. Nejnovější trendy v technologickém světě pravidelně sledujeme, ale zároveň je formujeme a implementujeme,” sděluje Ondřej Staněk, majitel společnosti DroneTech, která službu FVE na MAX uvedla na český trh.

FVE na MAX svojí metodou dokáže odhalit několikanásobně více závad, než umožňují aktuální postupy na trhu, a poskytnout tak reálný odhad ztrát. „Z našich realizací vyplývá, že odhalíme 7,97krát více závad než všechny dosavadní metody. Najdeme anomálie, které snižují výkon FVE průměrně o 2,69 %, což může u starší elektrárny s instalovaným výkonem 1 MWp znamenat ztrátu až 400.000 Kč ročně,“ vysvětluje Staněk.

Tato jedinečná služba pomáhá s optimalizací výkonu při efektivním plánování údržby fotovoltaické elektrárny. „Díky online reportu získají naši zákazníci jednoduše přehled o stavu jejich elektrárny, které lze v online prostředí používat na počítači, telefonu nebo tabletu. Najdou zde všechny identifikované závady, rozdělené do kategorií dle jejich závažnosti pro lepší plánování oprav, dostanou i schéma, kde se problematické panely nacházejí a nechybí zde ani odhadovaný výčet ušlého zisku,“ dodává Ondřej Staněk.

Sběr dat pomocí dronů

Sběr dat probíhá pomocí profesionálních poloautonomních dronů, které jsou vybaveny speciálními typy kamer a snímačů. Jedná se o drony od 900gramových až po velké se vzletovou hmotností přes šest kg. Vybaveny jsou termálními a multispektrálními kamerami a speciálními snímači pro průmyslové využití a jejich senzory zachytí každý kritický bod a závadu na solárních panelech. Pro provoz těchto dronů je nutné oprávnění vydané Úřadem pro civilní letectví. Konkrétně se jedná o Oprávnění k letu v kategorii Specific.

Pořizování snímků pomocí dronů je časově nesrovnatelně méně náročné než pomocí lidské síly. „Při inspekci elektrárny se 7000 panely na střeše průmyslové haly počítal zadavatel původně s tím, že kontrola prováděna běžnou technikou zabere několik dní. Nám trvalo nasbírat data za zhruba 60 minut. To vše za konstantních světelných podmínek a bez bezpečnostního rizika pro personál,“ uvádí Martin Doležal, technický ředitel FVE na MAX. Díky dronům dostává klient konzistentní data při stejných podmínkách, kdy je stejný osvit, stejná teplota, stejná poloha slunce. Nezanedbatelnou výhodou je i bezpečnost při pořizování dat, kdy se musí nafotit panely na nedostupných místech, např. na střeše.

AI v hlavní roli

Data se vyhodnocují a analyzují pomocí pokročilé umělé inteligence a sofistikovaných algoritmů, které přinášejí přesné výsledky a odhalí a lokalizují anomálie na panelech. Majitel elektrárny pak dostane jasnou informaci o poškození, typech chyb nebo neefektivně fungujících panelech.

 

Zdroj: Vanilla PR

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

​ Read More 

​ 

Zdroj: Protext – věda, vzdělávání a školství 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *