Reakce Národního pedagogického institutu České republiky (dále jen “NPI”), Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen “MŠMT”) a členů pracovní skupiny pro tvorbu PK Kouč/koučka na často se opakující podněty zaslané veřejností v rámci veřejného připomínkování
Základní informace: Anonymní veřejné připomínkování pracovní verze profesní kvalifikace NSK Kouč/koučka (75-012-R) proběhlo v termínu 19. 12. 2024 až 02. 01. 2025. Prostřednictvím informačního systému NSK bylo zasláno 43 sdělení, z nichž většina obsahuje více podnětů, připomínek, komentářů a otázek. Veřejnost měla možnost se vyjádřit i v neanonymním režimu po registraci, čehož zatím využilo 5 subjektů, z nichž dva zatím svou zpětnou vazbu ke dnešnímu dni (17. 1. 2025) neodeslali.
Více informací o připomínkování profesních kvalifikací najdete v článku:
Veřejné posuzování profesních kvalifikací: poskytněte zpětnou vazbu
Rychlý přehled hlavních podnětů od veřejnosti, který ve 2. části komentujeme podrobněji:
Smysl zkoušky a koho se zkouška týká/netýká?
Vstupní předpoklady pro uchazeče o zkoušku?
Zvýšení podílu ověřování teorie na úkor ověřování praxe?
Jazyk zkoušky?
Nároky na zkoušející/autorizované zástupce / autorizované osoby?
Nahrazení částí zkoušky doložením výstupů, které vzniknou před zkouškou?
Kým a jak budou zkoušky kontrolovány/monitorovány?
Co bude/nebude následovat, až budou standardy dokončeny?
Lze umožnit písemnou zpětnou vazbu pro úspěšného uchazeče?
Odpovědi, stanoviska a informace z NPI, MŠMT a od členů pracovní skupiny:
Smysl zkoušky podle NSK a koho se zkouška týká/netýká?
Primárním smyslem všech zkoušek dle NSK je umožnit občanům certifikovat jejich kompetence, které získali mimo formální vzdělávací systém. Kvalifikace Kouč/koučka toto splňuje.
Zákon 179/2006 Sb., zákon o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů, kterým se řídí Národní soustava kvalifikací, předpokládá zařazení všech kvalifikací existujících v ČR s výjimkou regulovaných povolání. Pokud je taková kvalifikace ověřitelná zkouškou ve formátu NSK, je racionální takovou profesní kvalifikaci vytvořit.
MŠMT aktuálně akredituje rekvalifikační kurz pro pracovní činnost Kouč/koučka v režimu tzv. čisté rekvalifikace, neboť taková kvalifikace zatím v NSK neexistuje. Stávající akreditace je definována učebním plánem, jehoždodržení MŠMT vyžaduje, cílem je však popsat kvalifikaci standardním způsobem, tedy prostřednictvím kompetenčního přístupu typickému pro NSK.
Jedinou cílovou skupinou, pro kterou budou zkoušky podle standardů PK Kouč/koučka povinné, budou po jejím zveřejnění účastníci budoucích rekvalifikačních kurzů akreditovaných MŠMT. Pro ostatní cílové skupiny bude zkouška dobrovolná. Dodejme, že živnost kouč je volnou živností a nepředpokládá se její budoucí regulace ze strany státu.
Vstupní předpoklady pro uchazeče o zkoušku:
Vstupní předpoklady pro uchazeče jsou jednotně nastaveny zákonem 179/2006 Sb., a to: věk 18+, svéprávnost a alespoň tzv. základy vzdělání (viz Školský zákon46, odst. 2). Tyto vstupní předpoklady mohou být rozšířeny pouze v případech, kdy to vyžadují jiné zákony. Takové dodatečné zákonné předpoklady v případě koučů neexistují. Proto nelze ke zkoušce NSK stanovovat vstupní předpoklady typu: maturita, absolvování VŠ, absolvování výcviku, absolvování supervize, atd. Je ale možné, že MŠMT stanoví přísnější předpoklady pro vstup do rekvalifikačních kurzů.
DŮLEŽITÉ: Zkouška ve formátu NSK má svá specifika, jejichž poznání je klíčové a:
Ověřování odborných způsobilostí je primárně nastaveno pro uchazeče tzv. „z ulice“, protože přihlásit se může kdokoliv (18+, svéprávnost), aniž bychom zjišťovali, jakým způsobem kompetence získal.
Veškeré ověřování probíhá „tady a teď“, tj. v době a místě zkoušky. Jsou stanoveny požadavky a ty musí uchazeč všechny bez výjimky splnit před autorizovanou osobou (všechny bez výjimky). Systém NSK přitom respektuje jiné způsoby ověřování a certifikace (např. ICF, EMCC); nevymezuje se vůči nim ani pozitivně, ani negativně, nýbrž k nim přistupuje s respektem.
Legitimní otázka je, jak může takto nastavenou zkoušku úspěšně absolvovat člověk bez praxe, výcviku, vzdělávání. Ano, takto nastavenou zkoušku nemá velkou šanci úspěšně splnit ten, kdo se na zkoušku nepřipravil. Zároveň by zkouška měla být jakymsi etalonem kvality rekvalifikačních kurzů. Nicméně, je třeba zopakovat základní princip NSK: Ověřujeme kompetence během zkoušky – tady a teď. Jak, od koho a kde se dovednosti a znalosti uchazeč naučil nezjišťujeme a tyto informace nesmí hrát při hodnocení výkonu uchazeče roli.
Zvýšení podílu ověřování teorie na úkor ověřování praxe:
Zkouška ve formátu NSK ověřuje „tady a teď“, a to nejlépe všechny klíčové dovednosti v daném povolání. Absolutním principem pro NSK je kompetenční přístup. Z toho vyplývá ideální pojetí zkoušky, která musí být maximálně autentická vzhledem k činnostem v povolání. Kompetence by měly být v maximální míře předvedeny uchazečem prakticky a přímo. Znalosti jsou důležité, ale vzhledem k dovednostem sekundární. Je-li tedy reálné předvést klíčové činnosti, musí být předvedeny. Ideálem je „předveď a ukaž, že umíš“. Ověřování formou „řekni, jak bys postupoval, pokud bys tuto činnost vykonával“ je víceméně až poslední možností, pokud přímé ověřování není reálné nebo racionální.
Jazyk zkoušky:
Výchozím předpokladem je, že zkoušky v režimu NSK slouží pro certifikaci kompetencí uchazečů, kteří hodlají působit na trhu práce v ČR. Proto je systém NSK nastaven na jediný jazyk, ve kterém zkouška probíhá, a tím je český jazyk. Zkouška nesmí být tlumočena.
Tím není dotčeno právo držitele profesní kvalifikace ucházet se s těmito osvědčeními na pracovním trhu jiných zemí.
Nároky na zkoušející, tzn. autorizované zástupce / autorizované osoby:
Zákon č. 179/2006 Sb. konstatuje, že zkoušejícím může být v zásadě ten, kdo prokáže kvalifikaci k ověřovaným činnostem a zároveň prokáže alespoň 5 let praxe v daném povolání. U profese kouč je však toto poněkud náročnější, než např. u tesařů. Na přípravu koučů není zaměřen přímým způsobem žádný program počátečního vzdělávání, ale existuje více cest v neformálním vzdělávání. Žádnou z těchto cest (typicky ICF, EMCC) nelze označit za výlučnou, a to z důvodu vyloučení diskriminace jiných cest. Nelze ani klást podmínku supervize, protože toto je zcela dobrovolná rozvojová aktivita koučů.
Nahrazení částí zkoušky doložením výstupů, které vzniknou před zkouškou (velmi častý podnět):
Ze zákona 179/2006 Sb., dle kterého probíhají zkoušky NSK, vyplývá, že všechny tzv. odborné způsobilosti a s nimi svázaná kritéria, musí být ověřeny v rámci prezenční zkoušky za přítomnosti uchazeče a zkoušejícího/zkoušejících v době zkoušky, tedy v přesně stanoveném čase. Zkouška NSK je tedy typem zkoušky „tady a teď“. Je tedy vyloučeno hodnocení výkonu daného uchazeče, který neproběhl přímo před zkoušejícími v době zkoušky. Není tedy možné, aby zkoušející hodnotil produkt, který vznikl mimo dobu zkoušky. Vyloučeny jsou tak např. nahrávky, portfolia, předem zpracované výstupy, atd.
NSK uplatňováním tohoto principu nijak nezpochybňuje relevanci jiných certifikačních přístupů, např. konceptu ICF, EMCC.
Kým a jak budou zkoušky kontrolovány/monitorovány:
O všech termínech zkoušek je předem informováno MŠMT, které může provést kontrolu na místě i bez předchozího ohlášení (podle zákona o kontrole – kontrolní řád). Kontrolováno je zejména dodržování legislativy a soulad zkoušky s hodnoticím standardem.
Termíny zkoušek jsou předem avizovány na narodnikvalifikace.cz (pokud autorizovaná osoba pracuje v systému ISKA), případně na místě dostupném distančně, tj. zejména na www autorizované osoby.
NPI a MŠMT předpokládá, že zpočátku bude probíhat spíše monitoring zkoušek a že bude dán autorizovaným osobám prostor pro evaluaci zkoušek a sběr zkušeností; tím ovšem není vyloučena možnost kontrol. Cca na podzim 2025 plánuje MŠMT a NPI online setkání s autorizovanými osobami za účelem sdílení zkušeností ze zkoušek.
Zkoušky NSK jsou ze zákona veřejné s výjimkou uvedenou v zákoně.
Co bude/nebude následovat, až budou standardy dokončeny?
Po zveřejnění PK v NSK na stránce narodnikvalifikace.cz mohou začít vznikat tzv. autorizované osoby. Autorizaci uděluje na dobu 5 let MŠMT; lze ji opakovaně prodlužovat a je nároková (za splnění všech zákonných požadavků).
Vzhledem k náročnosti PK předpokládá MŠMT a NPI monitorování a vyhodnocování praxe a případné úpravy PK.
Po zveřejnění této PK bude MŠMT akreditovat rekvalifikační kurzy v přímé vazbě PK v NSK, což znamená, že výuka v kurzu bude probíhat podle standardů PK a kurz budou uchazeči zakončovat zkouškou podle NSK. Dříve vydané akreditace doběhnou dle původního nastavení.
Zveřejněním této PK nevzniká žádná povinnost těm koučům, kteří již potřebné certifikace mají a nehodlají získat profesní kvalifikaci.
Je nepravděpodobné, že by v budoucnu vznikla živnost Koučování. Nicméně, pokud by stát k tomuto přistoupil, bude předmětem jednání využití této PK jako možnosti získání živnosti.
V tomto článku jsme se věnovali nejčastějším podnětům, dotazům a komentářům. Pokud jste mezi nimi nenašli reakci na některý z vašich podnětů, můžete kontaktovat garanta této PK, Richarda Veletu, richard.veleta@npi.cz.
Veřejné posuzování profesních kvalifikací: poskytněte zpětnou vazbu
Vše o zkouškách, celoživotní vzdělávání, certifikát, další vzdělávání, kvalifikace, Národní soustava kvalifikací, osvědčení, zkouška
Zdroj: Vzdělávání a práce