Na jednom z míst vzdoru, kde 21. srpna 1968 tekla krev, položili nejvyšší představitelé státu věnce k připomenutí 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Oproti minulým letům přišel na pietu i prezident republiky, jehož předchůdce se léta vyhýbal veškerým veřejným vystoupením spojeným s 21. srpnem.
Petr Pavel, který byl již před revolucí důstojníkem tehdejší lidové armády, vystoupil na pietě na Vinohradské s projevem. Když vystoupil, ozval se pískot. Pavel potom hovořil o samotné invazi z roku 1968, s tím, jak k němu přistupovala a stále přistupuje společnost i o své vlastní pozici.
Hovořil o stále živém traumatu, s nímž je potřeba vyrovnat se. „Ale ne cestou černobílého vidění, ne cestou sklouzávání do často primitivní nenávisti, ale snahou o objektivní poznání faktů, ale také emocí té doby,“ uvedl.
Poznamenal, že sám se musel srovnat s tím, že se od babičky dozvěděl, že Československo přepadli Rusové, přestože do té doby žil v tom, že nás Rusové osvobodili. „Babička mně tehdy řekla, že to možná jednou pochopím. Trvalo to dlouho. Nežil jsem v prostředí, ve kterém by mi bylo od počátku jasno, a k tomu, co se tehdy stalo a jaké byly souvislosti, jsem dospěl po dlouhé době. Ale je lepší pozdě než nikdy,“ uvedl.
Podobně jako další řečníci hovořil Pavel také o paralelách invaze do Československa z roku 1968 a válce, kterou vede Rusko proti Ukrajině. „Ukrajina chce jenom to, co jsme tehdy chtěli my. Chtěli si to zařídit po svém a určit si vlastní cestu. Rusko se od té doby nijak nezměnilo, i když už se jmenuje jinak,“ zdůraznil prezident.
Na Vinohradské položili věnce mimo jiné generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), zástupci parlamentních komor v čele s jejich předsedy Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Výročí 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomíná i mnoho další pietních aktů i jiných shromáždění a akcí v celé republice. Několik připomínek je naplánováno na celé pondělí v Brně, vzpomínku věnovali obětem také v Liberci, kde měla invaze devět obětí.
V Praze připomene invazi například festival NeverMore 68, který začne odpoledne na Výstavišti v Praze 7. Druhý ročník festivalu se má věnovat tématu dezinformací, nabídne výstavy, koncerty nebo večerní tematickou projekci na Maroldovo panoráma od studia Lunchmeat.
Vojska pěti států Varšavské smlouvy obsadila v roce 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. První den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 lidí a do konce roku 1968 stoupl počet obětí na 108. Boj o rozhlas v Praze měl sedmnáct obětí. Politickým důsledkem invaze a následující okupace Československa Sovětským svazem bylo období normalizace, které přineslo politické čistky, posílení cenzury či omezení svobod.
Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy