Švédská policie kvůli vlně násilí zločineckých gangů posílí spolupráci s armádou. Na páteční tiskové konferenci to podle stanice STV oznámil šéf policie Anders Thornberg. Konkrétní formy spolupráce se ale teprve musejí dohodnout. V září kvůli útokům gangů, které se podobají teroristickým činům, zemřelo podle Thornberga dvanáct lidí. Podle premiéra Ulfa Kristerssona je vlna násilí výsledkem nepovedené migrační politiky a neúspěšné integrace přistěhovalců.
„Je to úroveň násilí teroristického druhu, která nemá obdoby,“ uvedl Thornberg. Podle něj ale nic nenasvědčuje tomu, že by tento druh násilí měl rychle skončit. Podle policejních statistik během útoků zemřelo jen v září dvanáct lidí – jedna žena zemřela při bombovém útoku a zbylých jedenáct lidí bylo zastřeleno. Je pravděpodobné, že se stanou další incidenty, než se podaří zvrátit nepříznivý stav, dodal policejní šéf.
Při spolupráci policie s armádou je ve hře logistická podpora ze strany armády či společné hlídky policistů a vojáků. „Bude se tak dít pod velením policie,“ uvedl Thornberg a dodal, že je vyloučeno, aby vojáci sami hlídkovali ve švédských městech.
Nasazení armády naznačil při svém projevu ve čtvrtek večer i premiér Kristersson, opatření požadovala také opozice. „Švédsko nikdy nic podobného nezažilo. A ani žádná další země v Evropě nic podobného nyní nezažívá,“ řekl podle deníku Financial Times (FT) Kristersson v televizním projevu.
Pravicová vláda viní předchozí kabinety
Pravicový premiér, jehož vláda se opírá také o Švédské demokraty, kteří vystupují proti masové migraci, přičítá současnou situaci selhání svých předchůdců. „Dovedly nás sem nezodpovědná imigrační politika a selhání snah o integraci. Sociální vyloučení a paralelní společnosti napájejí zločinecké gangy, které mohou bezohledně nabírat nové členy mezi dětmi a vycvičit je, aby se staly vrahy,“ uvedl Kristersson.
Série násilných činů, včetně přestřelek a výbuchů, vypukla v důsledku sporu šestatřicetiletého švédsko-tureckého vůdce zločinecké sítě Foxtrot a jeho třiatřicetiletého bývalého spolupracovníka. Oba muži se podle všeho ukrývají v Turecku. Gangy bojují o vliv nad obchodem s drogami a zbraněmi.
Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy