V Gaze zemřel rekordní počet našich pracovníků, tvrdí OSN. USA poslaly do regionu jadernou ponorku

Izraelská armáda tvrdí, že otevřela humanitární koridor v Pásmu Gazy, který má umožnit evakuaci civilistů ze severu oblasti na jih. Oznámila také rozdělení enklávy na dvě poloviny. Oblast čelila v noci silnému ostřelování. OSN vyzývá ke klidu zbraní; v regionu už prý zemřely desítky jejích pracovníků. Na Blízký východ připlula americká jaderná ponorka třídy Ohio, oznámilo velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Spojené státy se tak snaží odstrašit další regionální hráče jako libanonský Hizballáh a Írán od zapojení do války.

Američané oznámení doložili fotografií ponorky v Suezském průplavu. Identitu plavidla velitelství neupřesnilo. Není tak jasné, zda jde o jednu ze čtyř ponorek schopných nést střely Tomahawk, nebo jednu ze čtrnácti ponorek nesoucích balistické střely Trident-II. Jde však o významné navýšení americké odstrašující síly v regionu a schopnosti zaútočit, pokud to bude nezbytné, napsal izraelský deník The Jerusalem Post. 

Po krvavém útoku na židovský stát ze 7. října Washington vyslal do oblasti už dvě námořní skupiny s letadlovými loděmi. Kromě toho uvedl do pohotovosti dva tisíce vojáků a avizoval vyslání dodatečných stovek vojáků do regionu.

Rozdělení Gazy

Izraelské město Tel Aviv i jižní Izrael v neděli večer čelily vzdušným úderům. Mimořádně silné výbuchy se objevovaly také nad Pásmem Gazy, které postihl další úplný výpadek internetu a telefonních služeb.

Zpravodaj ČT Václav Černohorský se nyní nachází ve Sderotu na jihu Izraele, zhruba deset kilometrů od města Gaza. „Až sem doléhají výbuchy, předpokládám, že z izraelských útoků, které se v této oblasti odehrávají. Úřady oznámily, že se jim podařilo obklíčit Gaza city, kterou považují za základnu Hamásu. V dalších dnech se pěchota bude s podporou letectva vydávat do ulic toho města,“ hlásí zpravodaj.

Izraelská armáda uvedla, že se jí podařilo obsadit důležité vojenské středisko hnutí Hamás, jehož součástí bylo výcvikové zařízení, pozorovací stanoviště či podzemní tunely. Podle armády při bojích zemřelo několik příslušníků Hamásu.

Armáda také oznámila, že za poslední den letectvo provedlo na 450 útoků na místa spojená s hnutím Hamás. Jednalo se například o tunely či odpalovací zařízení pro protitankové rakety. Izrael tvrdí, že při jedné z těchto akcí zemřel i šéf speciálních bezpečnostních operací Hamásu Džamál Músá.

Izraelské síly se nyní chtějí soustředit na centrum města Gaza. „Teď tam je severní Gaza a jižní Gaza. (Naše jednotky) dorazily až k pobřeží a drží pozice. Stále povolujeme obyvatelům severního Pásma Gazy, aby se koridorem dostali na jih,“ tvrdí mluvčí izraelských sil Daniel Hagari.

Hamás si stěžuje, že Izraelci cílí na místa kolem nemocnic na severu Gazy. Izraelská armáda naopak znovu obvinila Hamás, že nemocnice využívá pro vojenské účely. „Jen 75 až 80 metrů od nemocnice naše obranné síly identifikovaly odpalovací zařízení pro rakety. Ještě jednou opakuji – vypouštěli rakety 75 metrů od nemocnice. Proč? Velmi dobře věděli, že pokud Izrael odpoví leteckým úderem, nemocnice bude poškozena,“ míní Hagari.

Výzva OSN k přerušení bojů

Humanitární organizace označují situaci v Pásmu Gazy nadále jako kritickou. Ředitelé osmnácti velkých agentur OSN, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP) či Světové zdravotnické organizace (WHO), vydali podle agentury AFP neobvyklé společné prohlášení, v němž vyzývají k okamžitému humanitárnímu příměří.

Šéfové jednotlivých organizací vyjádřili pobouření nad počtem civilních obětí války v Pásmu Gazy. Při úderech dle OSN dosud zemřelo 88 jejích pracovníků, což je podle organizace nevyšší počet zaznamenaný v jednom konfliktu. Jednalo se především o osoby, které pracovaly pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). 

V Gaze je „celá populace obléhána a napadána“, je jí odepřen přístup k základním potřebám, obyvatelé jsou bombardováni ve svých domovech, v krytech, nemocnicích a modlitebních místech. „To je nepřijatelné,“ stojí v prohlášení. OSN podle prohlášení zaznamenala zhruba stovku útoků proti zdravotníkům.

Musí být povoleno dostat do Pásma Gazy více jídla, vody, léků a paliva, aby se pomohlo obyvatelstvu, zdůraznili ředitelé. Šéfové agentur OSN zároveň vyzývají Hamás k propuštění více než 240 lidí unesených z Izraele. Obě strany konfliktu mají respektovat své závazky vyplývající z mezinárodního práva.

Naléhavou lékařskou pomoc do Pásma Gazy shodilo ze vzduchu v noci na pondělí jordánské letectvo. Informoval o tom tamní král Abdalláh II. „Naše neohrožené letectvo o půlnoci vysadilo naléhavou lékařskou pomoc pro jordánskou polní nemocnici v Gaze. Je naší povinností pomoci našim bratrům a sestrám zraněným ve válce v Gaze. Budeme tu vždy pro naše palestinské bratry,“ uvedl panovník.

Mluvčí izraelské armády agentuře AFP sdělil, že se dodávka pomoci ze vzduchu uskutečnila ve spolupráci s Izraelem. „Vybavení bude použito zdravotnickým personálem pro pacienty,“ uvedl mluvčí.

Americký nátlak

O úsilí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena zvýšit dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy bude v pondělí se světovými státníky po telefonu jednat viceprezidentka Kamala Harrisová, oznámil Bílý dům. 

Nedostatek humanitární pomoci v Gaze kritizoval americký ministr zahraničí Antony Blinken, který Izrael a palestinskou samosprávu na Západním břehu navštívil v uplynulých dnech. „Denně přijíždí asi sto kamionů. To je dobré, ale je to naprosto nedostatečné. Pracujeme na tom, abychom to výrazně zvýšili, aby se Palestincům, kteří ji potřebují, dostalo více pomoci. I zde by mohla pomoci humanitární pauza,“ zdůraznil Blinken.

Izrael humanitární přestávky v bojích odmítá, dokud Hamás nepropustí všechna rukojmí. Mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus nicméně v neděli televizi CNN řekl, že Jeruzalém v posledních dvou dnech na několik hodin přerušil ostřelování severní části Pásma Gazy, aby umožnil civilistům bezpečně odejít na jih. 

V Izraeli se konají pravidelné protesty za propuštění rukojmí. „Během víkendu se konaly ve všech velkých izraelských městech. V Jeruzalémě se dokonce někteří demonstranti střetli s policií, snažili se prorazit bariéry. Jsou to rodiny unesených civilistů, které jsou motorem protestů. Požadují větší napětí sil pro osvobození jejich blízkých z rukou teroristů Hamásu, kteří je drží,“ poznamenal zpravodaj Černohorský.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *