V kampusu pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) dnes otevřeli tréninkové a výzkumné centrum pro simulované vesmírné mise. Projekt Little Moon City Prague bude poskytovat zázemí a podmínky pro vědecký, univerzitní i komerční výzkum. Celý koncept má umožnit testování přístrojů, materiálů, postupů nebo lidských posádek v podmínkách připomínající vesmír. Veřejnosti to sdělili zástupci ČVUT a projektu Hydronaut, který vznik tréninkového centra zaštiťuje. Otevření centra se zúčastnil také italský kosmonaut Paolo Nespoli.
Little Moon City tvoří hlubinná stanice s názvem Deep Lab H03 od projektu Hydronaut. Ta je určená pro dlouhodobé pobyty menších potápěčských posádek pod hladinou, ale i na souši a může simulovat také pobyt ve vesmírném raketoplánu. Stanice byla navržená pro široké spektrum výzkumu, od vlivu izolace a extrémního prostředí na lidskou psychiku, až po ověřování funkčnosti technologií v extrémním tlaku.
„Naším úkolem bylo kromě jiného umožnit práci v habitatu lidem, kteří nemají potápěčský výcvik. Mohli jsme sledovat, jak by v takovém prostředí pracoval například biolog nebo zoolog. Dostat takové lidi do modulu, když je deset metrů pod vodou, je problém,“ řekl vedoucí projektu Jiří Schneider.
Modul má necelých deset metrů krychlových a plochu osm metrů čtverečních. Určený je pro dvou až tříčlennou posádku a je vybavený nejnovějšími dostupnými technologiemi pro kontrolu prostředí, komunikaci a sběr dat. Z kontrolní věže je možné analyzovat data stroje a posádky, vytvářet z nich dokumentaci a na dálku pracovat s dalšími pracovišti. Kromě simulace vesmírných misí může modul sloužit také k nácviku složitých záchranářských situací. Celý simulátor je pak možné mobilně přenášet.
Kromě modulu je součástí samotné hlubinné výcvikové stanice také řídící centrum a její informační a projektová infrastruktura od Hydronautu. O softwarové vybavení a přenos dat se stará komunikační a projektový systém s názvem Common Tongue společnosti 1st Cloud Republic. Systém je vyvinut tak, aby vědci mohli implementovat jakýkoliv další parametr pro potřeby konkrétního prováděného výzkumu.
„Myslím si, že simulátor je velmi dobře zkonstruovaný. Kdyby záleželo na mně, tak bych modul možná vystavěl větší, ale rozumím tomu, že velikost se vždy odvíjí od finančních a dalších možností. Postavit něco takového vyžaduje hodně zdrojů, nápadů a energie,“ uvedl Nespoli.
Italský kosmonaut Nespoli absolvoval tři lety do vesmíru a celkově v něm strávil přes 313 dní. Dříve sloužil jako výsadkový instruktor u italské armády. Vystudoval letecké kosmické strojírenství a ve vesmírném výzkumu pracoval od roku 1989. Do vesmíru se poprvé dostal v roce 2007, nyní je v 66 letech už v důchodu.
Na projektu se dále podílejí Fakulta strojní a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT Praha a Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Propojení Little Moon City s univerzitním světem podle zástupců Hydronauta vytváří unikátní kombinaci vědy a vzdělání s velkým komerčním potenciálem. Zároveň studenti a absolventi nově otevřeného studijního oboru Letectví a kosmonautika na ČVUT budou moct najít uplatnění právě v simulovaném vesmírném výzkumu.
Zdroj: ČTK
Článek V pražském ČVUT se dnes otevřelo tréninkové centrum pro simulované vesmírné mise se nejdříve objevil na Pražské školy.
TECH novinky, Vysoké školy
Zdroj: Pražské školy