Zahřívaný tabák s příchutí v Česku skončil. Od pondělí se nesmějí ani doprodávat zásoby

Zahřívané tabákové výrobky s příchutěmi a aromaty se v Česku od pondělí nesmějí prodávat.  Podle lékařů má zahřívaný tabák podobné složení toxických látek jako cigarety, avšak někteří uživatelé ho považují za neškodný. Navíc oslovuje i mladé nekuřáky. Zákaz vychází z evropské směrnice, která stanovila 23. říjen jako nejzazší termín jeho účinnosti.

Evropská směrnice neumožňuje členským státům po 23. říjnu žádné přechodné období ve vztahu k zákazu zahřívaných tabákových výrobků s příchutí ani doprodej zásob. Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvedla, že za porušení zákazu by hrozila až desetitisícová pokuta.

Podle Jiřího Sochora z tabákové společnosti JT International ale například Polsko přes formulaci směrnice zavede zákaz až se zpožděním, domnívá se proto, že se poptávka českých zákazníků přesune do zahraničí. „Už nyní také zhruba deset procent zahřívaného tabáku spotřebovaného v Česku spotřebitelé koupili v Polsku. Je to podobné procento jako u cigaret,“ poznamenal.

Zahřívané výrobky s příchutí nicméně následují osud například mentolových cigaret, které jsou zakázané již tři roky. Podle lékařů vdechují uživatelé zahřívaných tabákových výrobků v aerosolu i rakovinotvorné látky – jeho složení se výrazně neliší od cigaretového kouře. Zahřívané výrobky jsou přitom čím dál oblíbenější a část lidí je nepovažuje za škodlivé. Ty s příchutí jsou přitom populárnější, podle tabákových firem je preferuje mírná většina uživatelů.

Tabákové firmy, ale i někteří ekonomové poukázali, že zákaz zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi bude pro stát znamenat výpadek příjmů. Podle Jiřího Sochora vybere na spotřební dani o 2,9 miliardy korun méně, analytik XTB Štěpán Hájek očekává, že výrobci také odvedou řádově o stovky miliard méně na dani z příjmu.

Výrobci se ovšem již pokoušejí najít náhradu čerstvě zakázaných výrobků, ať v podobě elektronických cigaret nebo zahřívaných výrobků s nikotinem, ale bez tabáku. Agentura Reuters upozornila, že podle zdravotnických expertů zatím není jasné, nakolik jsou tyto nové produkty bezpečné.

Protože se objevují nové výrobky a zároveň má stoupnout spotřební daň ze zahřívaného tabáku a diskutuje se o možném vyšším zdanění elektronických cigaret, lze podle Hájka považovat výpadek v rozpočtu jen za dočasnou záležitost. „O příjmy státu z prodeje tabákových výrobků bych se v dlouhodobém horizontu příliš neobával,“ podotkl.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *