ŽIVĚ: Poslanci jednají o cenách energií. Totalitní manýry a bezduché lokajství Bruselu, kritizoval Okamura vládu

Sněmovna má na programu ceny energií v příštím roce. Svolání mimořádné schůze podnítilo opoziční hnutí ANO. Jeho zástupci se obávají toho, že vyšší ceny energií poškodí průmysl, a tím celou ekonomiku. Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno uvedl, že koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou v porovnání s letoškem nejvýše o jednotky procent.

Přednostního práva ráno využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Na začátku schůze přednesl projev o demokracii s odkazem na páteční státní svátek. Ve svém projevu kritizoval vládu mimo jiné také kvůli vysokým cenám energií.

„Potom, co jsem tady 18. února 2022 vystoupil a řekl, aby pan ministr průmyslu zastropoval cenu elektřiny u výrobců, jak to udělal Sulík na Slovensku, na 1500 korun. A nás samozřejmě neposlouchali. Například hnutí ANO srazilo DPH na elektřinu, plyn v listopadu a v prosinci 2021 z 21 na nulu – byla negativní inflace. Nikdo to nekomentoval. Teď inflace stoupla,“ prohlásil Babiš na plénu. 

Podle šéfa opozičního hnutí je dnes nespokojená už naprostá většina lidí. „Vidí, že pětikoalice lhala. V programu, v programovém prohlášení vlády. A lidi vidí, že volili strany, které se sice zaštiťovaly demokracií, ale v praxi předvedly a předvádí jen katastrofální hospodářskou politiku,“ poznamenal.

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček kritizoval vládu za to, že chce v příštím roce na občany a firmy přenést platbu 64 miliard korun za obnovitelné zdroje energie a za její distribuci a přenos. Místo toho by podle něho na tuto platbu měla využít zdrojů za emisní povolenky a vyjednat si kvůli tomu výjimku s Evropskou komisí. „Není pravda, že by to nešlo,“ prohlásil a jako příklad dal Polsko. „Stojíte v předklonu před Evropskou unií a sundáváte gatě před brodem,“ dodal Havlíček.

Napravujeme vaše zaspání, reagoval Síkela

Současný ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) mu vzkázal, že elektřina je drahá kvůli zaostávání tuzemské energetiky, a z tohoto zaostávání obvinil právě svého předchůdce Havlíčka. Za bývalé vlády podle Síkely vzrostla cena elektřiny o 45 procent, zatímco za současné vlády byl růst ceny jedenáctiprocentní.

Připomněl také, že stát při řešení energetické krize mimo jiné nakoupil plyn, pomocí firmy ČEZ zajistil podíl v plynovém terminálu v Nizozemsku a posiluje své postavení v kritické infrastruktuře. Vláda podle něj pracuje na tom, aby získala co nejvíc různých dodavatelů plynu, zbavuje se závislosti na Rusku v ropě i jaderném palivu.

„Zbavili jsme se závislosti na dovozu z Ruska,“ poznamenal Síkela. „Napravujeme vaše zaspání,“ vzkázal bývalé vládě a obvinil ji z neschopnosti. „Vy jste ti, kdo z České republiky vytvořili energetický skanzen absolutně nepřipravený na dekarbonizaci, natož na Putinovu energetickou válku,“ vmetl Síkela hnutí ANO. „Sorry jako,“ ukončil svůj projev.

Vláda by měla využít zákon o cenách, míní Okamura

Fialův kabinet by ke zlevnění energií, zboží a služeb měl podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury využít zákon o cenách. „Hnutí SPD vyzývá vládu, aby využitím zákona o cenách zabránila růstu cen,“ prohlásil Okamura. Zásadním řešením je podle něj obnova suverenity Česka v cenotvorbě a odstoupení od ekologických závazků EU. „Výmluva, že to Brusel nedovolí, neplatí,“ prohlásil Okamura, který pokládá za potřebné odpoutat se od ideologické zaslepenosti.

Za ceny energií v Česku mohou podle Okamury „totalitní manýry a bezduché lokajství Bruselu“. „Fialova vláda potvrzuje fakt, že poturčenec je horší Turka,“ dodal. Koalice chce podle předsedy SPD v cenách energií vytáhnout 56 miliard korun navíc z peněženek občanů a s dopady konsolidačního balíčku to bude podle něho 160 miliard korun. Zdražení bude pro české firmy likvidační, pro některé stoupnou ceny až na trojnásobek, dodal.

Okamura si také postěžoval, že ANO ignorovalo SPD při svolávání mimořádné schůze. Podle něj Babiš „nechce v opozici táhnout za jeden provaz a politikaří“.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Energetický regulační úřad nedávno oznámil, že pro domácnosti navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent a u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Návrh se nelíbí podnikatelským organizacím. Vládní představitelé o situaci v cenách energií pro velké odběratele chtějí ještě jednat.  

Sněmovní jednání bude s největší pravděpodobností tvořit několikahodinová debata řečníků s právem přednostního vystoupení a skončí bez výsledku. Vládní tábor zřejmě ani nepřipustí schválení návrhu programu schůze. Do diskuse se tak nebudou moci zapojit všichni poslanci a ani nebude možné předkládat návrhy usnesení a hlasovat o nich.

Read More 

​ 

Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *