Po prázdninách se sešli poslanci – a hned si schválili, že mohou místo do sedmi večer jednat až do půlnoci. V jednacím sále by mohli strávit většinu dne, jejich srpnová schůze byla svolána jako mimořádná, a tak začala již dopoledne, a ne ve dvě hodiny, jak bývá v úterý obvyklé. O její svolání požádaly koaliční strany, chtějí projednat dvanáct vládních návrhů, většinou jsou teprve v prvním čtení. Je mezi nimi zvýšení rodičovského příspěvku, prodloužení proplácení náhradního výživného nebo uzákonění energetických společenství.
Po dlouhých minutách, kdy předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) předčítala seznam poslanců a také členů vlády, kteří se z úterního jednání omluvili, vystoupil jako první předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Navrhl, aby mohla sněmovna jednat po devatenácté a také dvacáté první hodině. Znamená to, že místo do sedmi večer mohou poslanci jednat až do půlnoci. Zdůraznil zároveň, že jednání po půlnoci nenavrhuje.
Pro možnost, že by sněmovna mohla jednat až do noci, vzápětí zvedli ruce poslanci stran vládních i opozičních.
Z dvanácti bodů mimořádné 73. schůze Poslanecké sněmovny je jedenáct v prvním čtení. Ve druhém čtení mají poslanci projednat návrh, který umožní podávat žádosti o přiznání důchodu on-line.
Mezi zákony, které poslanci teprve začnou probírat v prvním čtení, je zvýšení rodičovského příspěvku. Že by jeho výše měla stoupnout, se politici vesměs shodují, nikoli však o kolik. Vláda chce, aby vzrostl z 300 na 350 tisíc korun, opoziční ANO a SPD by chtěly, aby rodiny s malými dětmi dostaly celkem 400 tisíc korun. Koalice se při přípravě novely shodla také na tom, že by na vyčerpání částky měly rodiny méně času než nyní – maximální doba by se zkrátila ze čtyř let na tři.
Spor by mohl být také o to, jak velkého počtu rodin se navýšení dotkne. Vládní návrh počítá s tím, že vyšší částku dostanou až rodiny s dětmi, které se narodí od začátku příštího roku.
Rodin s dětmi, avšak těch rozpadlých, se týká také novela o náhradním výživném. Předpokládá, že stát ho bude dětem neplatičů vyplácet místo stávajících dvou let až čtyři roky.
Poslanci se budou zabývat také možným prodloužením doby oddlužení. Podle vládního návrhu by se měla zkrátit ze základních pěti let na tři roky pro všechny dlužníky.
Nadnárodní firmy by mohly platit 15procentní daň
Možnost danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí, ale působí i v Česku, by měl přinést zákon o dorovnávací dani. Má zajistit jejich minimální patnáctiprocentní zdanění.
Navrhované změny ve státní podpoře penzijního spoření spočívají zejména ve zvýšení prahu pro čerpání státního příspěvku i jeho maximální výše, u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let.
Debatu už vyvolal připojený záměr zpoplatnění předčasného splacení hypotéky mimo situace vymezené zákonem. Banky by mohly žádat po klientovi až dvě procenta z nesplacené jistiny.
Poslanci by měli projednat na schůzi také předlohu k omezení výpadků dostupnosti léků na českém trhu, zavedení automatické valorizace odměn členů obecních, městských a krajských zastupitelstev a snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev.
Po květnovém schválení této novely vládou výrazně propadly na burze akcie polostátní společnosti ČEZ. Pokles dávali analytici do souvislosti s předlohou, která podle nich otevírá cestu k rozdělení energetické firmy na plně státní a soukromou část.
V návrhu programu je rovněž změna struktury řízení České správy sociálního zabezpečení a poslanecká norma o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici.
Zdroj: ČT 24 – Hlavní zprávy